Numer 30, Łódź, czerwiec-lipiec 2006

 

Bohaterkami numeru są młoda aktorki: Marieta Żukowska, Katarzyna Anzorge, Aneta Zając i Weronika Książkiewicz – absolwentki z 2006 r. Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Na stronie 1 znajduje się „wspólne” ich zdjęcie. Na Stronie 10 i 11 znajdują się ich zdjęcia: portretowe i z planu lub sesji zdjęciowej, krótkie biogramy i rozmowy z aktorkami o ich planach i marzeniach, wypowiedzi ich profesorów. Tekst opracowali Wojciech Grochowalski i Aleksandra Zaręba.
Wstępniak „O(u)kropny lipiec 2006” autorstwa Wojciecha Grochowalskiego.
W części biznesowej – Rewitalizacja Łodzi, str. 1 i 17.

-Rocznicowa fotografia: „Herbatka u Pani Prezydentowej Mościciej”, zdjęcie z 9 maja 1934 roku, z dachu Pałacu pod Blachą przy Zamku Królewskim w Warszawie
-Wojciech Grochowalski: „Zbrodnia kielecka” (chodzi o ubecką prowokację i mord na Żydach 4 lipca 1946 r.)
-Wojciech Grochowalski: „O prymasie Janie Łaskim, złotym wieku kultury polskiej i sesjach popularnonaukowych Prymasowi poświęconych. (Zdjęcie z sesji popularnonaukowej o Janie Łaskim, Warszawa, Rycina Orzeł Zygmunta Starego z 1524 roku)
-Grzegorz Łatkowski: „Adam Didur – światowy bas”(zdjęcie Adama Didura)
-Katarzyna K. Gardzina: „Śląska pionierka” (zdjęcie fasady budynku Opery Śląskiej w Bytomiu)
-Temida Stankiewicz-Podhorecka: „Teatr Wielki – Opera Narodowa. Terytoria wynagradzające”
-Katarzyna K. Gardzina: „Szkolne zabawy z Mozartem. Premiera Czarodziejskiego Fletu w Operze Narodowej”
-Tekst „Łódż po sezonie” opracowała Aleksandra Zaręba. Rzecz o premierach i spektaklach na łódzkich scenach w sezonie 2005/2006.
-Książki nadesłane: Grzegorz Rakowski „Wołyń”
-Propozycje kulturalne na lato: letnia Scena Forum 2006 i X letnie spotkania ze sztuką w Radziejowicach.
-Aleksandra Zaręba: „Teatr Lalki o Aktora” (zdjęcia: portret dyrektora Waldemara Wilhelma, kukiełki Pinokio, oraz kukły Don Kichota)
-Tekst: „Czy przestrzeń istnieje?” o wystawie łódzkiego malarza Roberta Rabiegi w Atlasie Sztuki
-Wojciech Niewiarowski: „Młode Talenty”, o aukcji promocyjnej obrazów absolwentów ASP w Łodzi, malarzy młodego pokolenia
-Łukasz Grzejszczak: „Człowieczeństwo z wnętrzem”. Prace Agnieszki Borkowskiej plus reprodukcja obrazu olejnego autorki
-Izabella Powalska: „Hirszenbergowie” ( reprodukcje obrazów Samuela i Leona Hirszenbergów), tekst o trzech braciach malarzach: Samuelu, Henryku i Leonie.
-Wojciech Grochowalski: „Billy Wilder z Suchej Beskidzkiej” (zdjęcie Billego Wildera, oraz zdjęcie z planu z Marilyn Monroe z filmu „Pół żartem pół serio”)
-Aleksandra Zaręba: „Z zamiłowania do muzyki” (zdjęcie rektora politechniki prof. Jana Krasińskiego i Grażyny Sikorskiej)
-Tekst: „Volvo i golf” opracował WG
-Wojciech Piotr Kwiatek: „Klasycy i histerycy” (zdjęcie kadr z filmu „Kupiec wenecki”), recenzje filmowe
-Mirosław Winiarczyk: „Przed festiwalem polskich filmów w Gdyni”
-Jan Machulski: „Nowa Balladyna”, wystawienie w Nowym Teatrze w Słupsku
-Wojciech Piotr Kwiatek, felieton w rubryce Więcej kultury: „Bal gałganiarzy?”
-Michał Szeląga: „Warszawskie galerie. Wtórność, zagubienie – normalność” (zdjęcie reprodukcja obrazu Wincentego Kasprzyckiego „Wystawa Sztuk Pięknych w Warszawie w 1828 roku”)
-Jerzy Biernacki: „Człowiek-orkiestra, czyli droga nadziei”. Esej o Władysławie A. Terleckim, pracowniku Filharmonii Narodowej w Warszawie, animatorze kultury, założycielu artystycznej „Solidarności”
-Wiesław Stradomski: „Refleksje o Powstaniu Warszawskim” (na zdjęciu pomnik Powstańców Warszawskich)
-Rozmowa z wiceprezydentem miasta, Włodzimierzem Tomaszewskim na temat Rewitalizacji Łodzi, zdjęcie wiceprezydenta Łodzi, rysunek Tadeusza Mycka: Stara fabryka przy ulicy Żeromskiego
-Tekst o Kongresie Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego (na zdjęciu członkowie stowarzyszenia z premierem Jarosławem Kaczyńskim w czasie przerwy)
-Andrzej Kamieniecki: „Katastrofa gibraltarska” (zdjęcie gen. Władysława Sikorskiego)
-Piotr Najwer: „Historia i film”
-Wojciech Grochowalski: „Wieniawa” ( na zdjęciach: gen. Douglas MacArthur i gen. Bolesław Wieniawaw-Długoszewski)
-Strona 20, satyryczna: zdjęcie Marilyn Monroe, teksty: wieści z kosmosu, „Hemar a Polska” wiersz Poety, Mundial, W telewizji pokazali, karykatura braci Kaczyńskich autorstwa Sławomira Arabskiego.