Spis zawartości numeru 77/2022
Na rozkładówkach (s. 12-13) z zapowiedzią na 1 stronie tym razem „W hołdzie Arturowi Rubinsteinowi w Carnegie Hall”, przypomnienie występów pianisty w tej prestiżowej sali i prezentacja wydarzeń organizowanych w Carnegie Hall przez Fundację im. Artura Rubinsteina od 2012 roku
Felieton redaktora naczelnego o zmianach w amerykańskiej świątecznej Bożonarodzeniowej tradycji i nazewnictwie Świąt Bożego Narodzenia, odchodzenie w nazwie od Bożego Narodzenia czyli od świąt narodzenia Chrystusa (Merry Christmass) na rzecz ogólnego nazewnictwa i świętowania (Happy Holidays, Happy Holy Days)
Na 1 str. początek artykułu o Stefanie Kudelskim i jego wspaniałym wynalazku jakim był przenośny magnetofon szpulowy Nagra, na str. 23 esej „Kudelski i jego Nagra”
W Rocznicowych Foto na s. 2 wspomnienie o Marii Kaczyńskiej i jej wizycie na I Rubinstein Piano Festivalu w 2008 r., o Neli Rubinstein i jej misiach Dudulkach; pośmiertne wspomnienie o aktorze Janie Nowickim; opis nowych eksponatów w Muzeum Okręgu Wileńskiego AK „Wiano” (s. 3)
W muzycznych prezentacjach: sylwetka pianisty Mateusza Krzyżowskiego (s. 3), fotoreportaż ze zdjęciami Joanny Miklaszewskiej z wizyty w szkole muzycznej przy ul. Sosnowej w Łodzi p. Ewy Rubinstein (s. 5), Eseje o: transkrypcji baletu „Harnasie” na dwa fortepiany – autorka transkrypcji i artykułu Joanna Domańska (s. 6) oraz o Karolu Szymanowskim autorstwa Małgorzaty Janickiej-Słysz (s. 7); Roman Markowicz recenzuje koncert Kamila Pacholca w Carnegie Hall w ramach uroczystości w Nowym Jorku w hołdzie Arturowi Rubinsteinowi (s. 14-15) tekst zawiera dwie ilustracje autorstwa Wojtka Kubika;
Jerzy Biernacki pisze o Herbercie „Zbigniew Herbert i cnoty” na s. 22; Janusz Janyst o nowej książce Mariana Miszalskiego oraz festiwalu modernistycznym w łódzkiej Akademii Muzycznej; obraz Wojciecha Kossaka „Bitwa pod Piramidami” (s. 11, autor Katarzyna Łomnicka, trzy ilustracje); „Dwa portrety Artura Rubinsteina” – Olgi Boznańskiej i Ireny Wodzinowskiej (s. 19, reprodukcje); Anna Markiewicz (trzy teksty tej autorki) opisuje zmagania organizatorów festiwali muzycznych: Ani Karpowicz, Krzysztofa Tymendorfa, Michała Mogiły (s. 15, 16), w felietonie „Rutyna czy ignorancja” autorka zwraca uwagę na często kompromitujące zachowania i sytuacje stwarzane przez prestiżowe zdawałoby się polskie instytucje artystyczne, zaś w innym tekście przypomina bohaterstwo góralskich kurierów tatrzańskich a z drugiej strony niechlubną sytuację z powołaniem Goralenvolk; uczennica klasy VIII szkoły podstawowej nr 172 w Łodzi Sara Noskowska pisze o Edwardzie Mieczysławie Potędze – przyrodniku (s. 20, 21); Elżbieta Czechowicz podsumowuje festiwal Watch Docs (s. 18); List otwarty Wojciecha Grochowalskiego do premiera Jarosława Kaczyńskiego, recenzje książek, rankingi sprzedaży książek, wywiad z Emilią Zimnicą-Kuziołą (s. 10); strona satyryczna (s. 24).